تکنولوژی‌های روز هوندا
EN
پکیج سنسورهای هوندا

: Honda Sensing TM

هوندا سنسینگ مجموعه ای از تکنولوژی ها می باشد که به راننده کمک می کند در زمان رانندگی، مواردی را که احتمال ندیده شدن آن توسط راننده وجود دارد و یا اینکه راننده ممکن است به دلایلی کنترل آنها را از بدهد و باعث ایجاد صدمه و آسیب گردد، جلوگیری نماید.هیبریدهای هوندا

خودروی هیبریدی چیست؟

خودروی هیبریدی خودرویی طراحی شده برپایه موتور احتراق داخلی است که یک موتور برقی به آن کمک می کنند.

خوردوهای هیبریدی: ترکیبی از عملکرد، مصرف بهینه سوخت و هزینه پایین رانندگی

در خودروهای هیبریدی، موتور برقی با کمک به موتور بنزینی باعث کاهش مصرف سوخت در زمان شروع به حرکت و شتاب گیری می شود. این بدان معنی است که در مقایسه با خودرو ی معمولی هم اندازه، هزینه خودروی هیبریدی کمتر می باشد.

علاوه بر این، موتورهای برقی برای شروعی قدرتمند، لذت بخش و همچنین اضافه کردن توان بیشتر برای شتاب گیری حداکثر گشتاور را از دور موتور 0RPM در اختیار راننده قرار می دهند.

بطور کلی داستان خودروهای هیبریدی ترکیب بهینه سازی مصرف سوخت و عمکلرد رانندگی همراه با عملکرد زیست محیطی از طریق مصرف سوخت کاهش یافته و درنتیجه کاهش میزان آلایندگی CO2 می باشد.

انواع خودروهای هیبریدی

امروزه سه مدل مختلف از انواع خودروهای هیبریدی وجود دارد:

خودروهای هیبریدی هوندا از نوع موازی می باشند که در آن موتور بنزینی مولد اصلی توان محسوب می گردد

از آنجاییکه طراحی مدل های هیبریدی موازی ساده تر می باشند، سبک تر نیز می توانند ساخته شوند. نتیجتاً سبک بودن خودروباعث عملکرد بهتر آن و کاهش مصرف سوخت می گردد.
از آنجاییکه موتور بنزینی به عنوان مولد اصلی توان به حساب می آید، توان موتور بنزینی و توان موتور برقی می توانند بطور مستقیم به چرخ ها انتقال داده شوند.
در خودروهای هیبریدی هوندا مانند سایر خودروهای معمولی، توان از طریق گیربکس CVT به چرخ ها منتقل می شود.

خودروهای هیبریدی هوندا چگونه کار می کنند؟

هوندا بر این باور است که موتور بنزینی نقش بسیار مهمی در خودرو دارد، حتی در خودروهای هیبریدی

امروزه از مدل های مختلف هیبرید در خودرو ها استفاده می شود. در هوندا، در راستای سبک وزن بودن و طراحی ساده از سیستم موازی استفاده می شود که یک موتور برقی در شرایط مورد نیاز به کمک موتور بنزینی می آید.
ازآنجاییکه در سیستم موازی موتور بنزینی مولد اصلی توان محسوب می گردد، هوندا اصلاحات بیشتری را درخصوص توسعه سیستمی جدید به نام i-VTEC با حفظ اصالت تکنولوژی کنترل سوپاپ ها بکار گرفته است. علاوه بر هدف دست یابی به گشتاور بالاتر و بهینه ترین حالت صرف سوخت، موتور جدید بهینه سازی راندمان را از طریق نوآوری جدیدی که در آن تمام سیلندرها در زمان کاهش شتاب غیرفعال می شوند استفاده می نماید. نتیجه این فرآیند عملکرد محیطی فوق العاده به همراه شتاب گیری عالی می باشد.

موتور برقی به تنهایی و حالت درجای سیلندرها باعث مصرف بهینه سوخت وافزایش لذت رانندگی می شود

موتور برقی جهت حرکت خودرو در سرعتهای پایین قدرت زیادی را تولید می نماید تا امکان استفاده از آن به تنهایی میسر باشد. از طرف دیگر سیستم i-VTEC با کنترل عملکر سوپاپ ها امکان غیرفعال شدن هر چهار سیلندر را مهیا می سازد تا بتوان در حین کاهش شتاب از کارآیی ترمز استفاده بهینه نمود.
شروع به حرکت

کمک موتور برقی
خودرو متوقف

توقف درجا
رانندگی با سرعت بالا


تامین توان خودرو تنها توسط موتور بنزینی صورت می گیرد
رانندگی با سرعت پایین/ شتابگیری آهسته

هر چهار سیلنر غیرفعال هستند و توان مورد نیاز توسط موتور
کاهش سرعت/شتاب

هر چهار سیلندر غیرفعال می شوند و انرژی مورد نیاز از نیروی
شتابگیری سریع

موتور برقی به کمک موتور بنزینی می آید

جمع و جور، اندازه موتور برقی خودروهای هیبریدی هوندا از اندازه فلایویلخودروهای بنزینی معمولی بزرگتر نیست.

در موتورهای معمولی بین گیربکس و موتور قطعه به عنوان فلایویل قرار دارد که یکی از وظایف آن کاهش میزان نوسانات گشتاور تولیدی موتور در راستای عملکرد بهتر آن می باشد. موتور برقی هوندا هیبرید به اندازه ای جمع و جور است تا بتواند فضای فلایویل بین گیربکس و موتور را پر نماید.در این حالت روتورموتور الکتریکی نقش فلایویل را بازی می کند. به همین دلیل است که سیستم هیبریدی هوندا قابل نصب بروی خودروهای در حال استفاده می باشد.

سیستم موتور و گیربکس هوندا
الف) استفاده از محدوده موثر موتور جهت بهبود صرفه جویی در مصرف سوخت

موتورها دارای محدوده دور موتوری هستند که در آن بسیار کارآمدتر می باشند.CVT باعث می شود تا موتور این محدوده کارآمد را حفظ نمایند، در نتیجه در مصرف سوخت صرفه جویی می شود.

ب) تعویض دنده ها بصورت پیوسته به معنای رانندگی نرم تر می باشد

برای تعویض دنده در گیربکس های اتوماتیکی که از چرخ دنده استفاده می کنند،، نیاز به تغییر موقعیت بین چرخ دنده ها است. این در حالی است که در CVT اینگونه نیست. از آنجاییکه قدرت موتور پیوسته به چرخها منتقل می شود، رانندگی نرمتر خواهد بود.

ج) چگونه CVT بدون محدودیت، قدرت موتور به چرخ ها را کنترل می نماید؟

در CVT قطر محلهایی از هر دو پولی که در تماس با تسمه هستند می توانند بطور نامحدودی تغییر کند (شکل 1). هر پولی از دو صفحه مخروطی که رو در روی یکدیگر قرار دارند تشکیل می شود که با نزدیک یا دور شدن از یکدیگر، قطر محل تماس تسمه را تغییر می دهند (شکل 2). تسمه شامل و حلقه ها و مقاطع فلزی انعطاف پذیر و با دوام است (مقاطع 3).

د) "سیستم کنترل هوندا" حالت رانندگی اسپرتی را تشخیص می دهد.

در هونداهای مجهز به CVT، زمانیکه خودرو تشخیص رانندگی در حالت اسپرت را می دهد مانند جاده های مارپیچ کوهستانی، بطور خودکار دور موتور را بالا نگه می دارد (مشخصه اصلی هوندا).

این عمل اجازه رانندگی نرم و اسپرت همراه با کاهش شتاب با استفاده از ترمز موتوری، دور زدن های پایدار همراه با ثابت نگه داشتن قدرت رانندگی و شتاب گیری قوی در پر قدرت ترین محدوده دور موتور را می دهد.

سیستم i-VTEC: افزایش قدرت و مصرف بهینه سوخت

مزایای اصلی i-VTEC چیست؟

  • مصرف بهینه سوخت
  • گشتاور شروع بالا همراه با توان بالای متناسب با آن
  • آلایندگی پایین تر
  • عملکرد قوی

سیستم i-VTEC ترکیبی از قدرت بالا و مصرف سوخت پایین

سیستم i-VTEC میزان باز شدن سوپاپ ورودی هوا و سوخت را متناسب با دور موتور تنظیم می کند. با تنظیم میزان باز شدن سوپاپ جهت تطابق با دور موتور، موتور i-VTEC مشخصات خود را جهت رسیدن به توان بالاتر و مصرف سوخت پایین تر تنظیم می نماید.


به عبارت دیگر این تکنولوژی با کنترل میزان باز شدن سوپاپ های هوا در دورهای مختلف میزان مصرف سوخت و آلایندگی را کنترل می نماید. بدین ترتیب که در دور موتور پایین با باز نمودن سوپاپ هوا به اندازه کم باعث می شود تا میزان مصرف سوخت کاهش و از طرفی موتور نرم تر کار کند. در دور موتور بالا با باز کردن سوپاپ هوا تا حداکثر، باعث می شود تا میزان هوای ورودی افزایش و قدرت موتور بیشتر شود.


تکنولوژیهای امنیتی هوندا

مفهوم سازگاری بدنه در تصادفات چیست؟

این مفهوم میزان امنیت و ایمنی در تصادفات را به سطح جدیدی ارتقاء می دهد؛ نه تنها باعث حفاظت از جان سرنشینان خودرو می شود بلکه از جان سرنشینان خودروی مقابل نیز محافظت می نماید.


احترام به هر فرد یکی از قوانین بنیادین هوندا می باشد که در راه رسیدن به ایمنی بطور کامل رعایت می گردد. به همین دلیل ما متعهد به پیشبرد توسعه سازگاری بدنه در تصادفات می باشیم. در همین راستا یکی از تکنولوژی های اصلی کنترل G-FORCE بگونه ای طراحی شده که انرژی ناشی از ضربه در تصادفات را کنترل و میزان آسیب و صدمه را کاهش می دهد.

تحقیقات مستقل محققان هوندا به سه فاکتور مهم که نشان دهنده اطمینان از بهبود ایمنی در تصادفات برای سرنشینان هر دو وسیله نقلیه می باشند، اشاره می نماید

تحلیل و بررسی های مستقل کمپانی هوندا اهمیت بدنه های سازگار با تصادف را در افزایش ایمنی نشان می دهد.حتی قبل از تصویب قوانین مرتبط، کمپانی هوندا تکنولوژی بدنه را در خودروهای ساخت خود بکار برده بود. مطالعات مربوط به تصادفات صورت گرفته توسط کمپانی هوندا نشان می دهد که سه عامل مهم در ایمنی سرنشینان هر دو خودرو و اندازه گیری های مورد نیاز جهت رسیدن به ایمنی تاثیرگزار می باشند.

فریم های متفاوت

در صورتیکه فریم خودروها در زمان برخورد هم تراز نباشد نیروی تصادف قادر به جذب شدن نیست

وزن های متفاوت

خودروی سبک تر می تواند توسط خودروی سنگین تر کنار زده شود

مقاومت های مختلف

خودروهای سبک تر می توانند توسط خودروهای محکم تر له شوند

روش های مبتکرانه برخورد هوندا با این سه فاکتور

براساس تحقیقات هوندا، ساختار بدنه خودروهای این کمپانی فراتر از حالت معمول می باشد که در آن نیروی حاصل از برخورد تنها توسط دو عضو اصلی فریم بدنه جذب می شود. در هوندا ساختار بدنه طوری توسعه پیدا نموده است که از اجزاء مختلف فریم بدنه جهت شکل دهی به سطح جذب کننده ضربه استفاده می نماید طوریکه:

  1. از تماس فریم ها اطمینان حاصل شود
  2. نیروی ناشی از ضربه پراکنده شود
  3. انرژی بهتر جذب شود
هوندا اولین مرکز تست تصادف تمام جهته در راستای بررسی و تحقیق در خصوص ایمنی در شرایط تصادف در دنیای واقعی را بنا نهاده است

هوندا اولین خودروسازی بود که مرکز تست تصادف در تمام جهت در داخل مجموعه خود بنا نهاد تا تحقیقات مربوط به موقعیت تصادف در دنیای واقعی را بررسی نماید.

بدنه سازگار با تصادف چگونه کار می کند؟

اجازه بدین نگاهی نزدیکتر به این ساختار بیاندازیم و ببینیم که چکونه در:

  1. جلوگیری از عدم هم ترازی
  2. پراکنده سازی نیروهای حاصل از برخورد
  3. بهبود جذب انرژی

کمک و یاری می رساند.