پشتیبانی فنی
EN

یكی از وظایف مهم واحد پشتیبانی فنی شرکت گلرنگ موتور فامیلی پاسخگویی به سوالات فنی و رفع ابهامات شما مشتریان گرامی درخصوص مسائل فنی است. در همین راستا، مطالب مهم و حائز اهمیتی که رعایت و آگاهی از آنها به حفظ سلامت خودرو شما کمک خواهند نمود در ادامه ارائه می شوند.

لاستیک:

لاستیک ها تنها قطعاتی هستند که خودروی شما بواسطه آنها با زمین تماس دارد. میزان عمر لاستیک به عوامل زیادی همچون عادت رانندگی، شرایط جاده، شرایط آب و هوایی (هرچند از لاستیک ها استفاده نشود)، میزان بار خودرو، میزان فشار باد لاستیک ها وسرعت بستگی دارد. کلیه تایرها حتی زاپاس می بایست تحت هر شرایطی که هستند بعد از 10 سال تعویض شوند.  زمانیکه لاستیک ها ساییده می شوند:

 • فاصله توقف از لحظه ترمز (خط ترمز) افزایش می یابد.
 • پایداری خودرو کاهش می یابد.
 • کیفیت رانندگی در جاده های ناهموار پایین می آید.

نتیجتاً بعد از مدت زمانی، به دلیل ساییدگی، نیاز به تعویض لاستیک ها است. در زمان تعویض، حتماً لاستیک با همان مشخصات توصیه شده اعم از سایز، بار مجاز، میزان سرعت و محدوده حداکثر فشار باد لاستیک در حالت سرد خریداری گردد. استفاده از لاستیک های مختلف باعث عدم عملکرد صحیح سیستم VSA و ABS می شوند.

بهترین حالت، تعویض هر چهارحلقه بطور همزمان است. در صورت عدم امکان انجام آن، لاستیک های جلو و عقب را بصورت جفت تعویض نمایید.

ترمز ها در شرایط سخت محیطی کار می کنند. آنها در معرض:

 • شرایط بسیار خشن جاده ای و آب و هوایی
 • اصطکاک دائم

قرار دارند. زمانیکه لنت ها تمام می شوند توانایی آنها برای کاهش سرعت و یا متوقف کردن خودرو بسیار پایین می آید. درنتیجه بازرسی های مرتب بسیار مهم می باشد. جهت حفظ عملکرد خوب لنت ها و افزایش طول عمر آنها، سیستم ترمز در تمام سرویس های ادواری مورد بازرسی قرار می گیرند. این بازرسی شامل بازدید نشتی احتمالی از لوله ها، میزان لنت باقی مانده و وضعیت سایش دیسک های ترمز می باشد.  

وظیفه باتری در خودرو روشن نمودن آن در لحظه استارت و کمک به استفاده از تجهیزات برقی مانند رادیو پخش، چراغ ها، برف پاک کن، شیشه بالابر و غیره زمانیکه خودرو در دور پایین کار می کند و یا خاموش است، می باشد. با توجه به اینکه به مرور زمان میزان عملکرد و راندمان باتری کاهش می یابد، استفاده صحیح از آن باعث به تاخیر انداختن ضعیف شدن باتری می گردد.

عدم استفاده از خودرو برای مدت زمان طولانی، پیمایش مسیرهای بسیار کوتاه که باعث عدم شارژ صحیح و مناسب باتری می شود، روشن ماندن دست کم یکی از تجهیزات برقی و موارد مشابه، همگی، باعث کاهش طول عمر باتری می شوند.

بخاطر داشته باشید در صورت نیاز به تعویض باتری، حتماً از باتری مشابه آنچه بر روی خودروی شما نصب گردیده استفاده نمایید. استفاده از باتری با آمپر بالا باعث آسیب تجهیزات برقی می شود.

در صورت نیاز به باتری به باتری نمودن، حتماً به دفترچه راهنمای مشتریان مراجعه نمایید.

از جمله وظایف روغن موتور کمک به خنک کاری موتور و محافظت از قطعات داخلی موتور در برابر خوردگی می باشد. در نتیجه استفاده از روغن موتور تایید شده توسط شرکت بسیار مهم است .

توصیه می کنیم حتماً روغن موتور خودرو خود را قبل از سفرهای طولانی و بعد از هر بار بنزین زدن بازدید نمایید.

با توجه به اینکه روغن موتور دارای طول عمر و کارکرد می باشد، تعویض آن به همراه فیلتر روغن در بازه های زمانی مشخص شده در جدول سرویس های ادواری الزامیست. در صورت استفاده از خودرو در شرایط سخت مانند ترافیک های طولانی، هوای آلوده و مشابه آنها، روغن موتور و فیلتر روغن را در بازه های زمانی زودتر از آنچه در جدول سرویس های ادواری ذکر شده تعویض نمایید.

درصورتیکه مسافت طی شده کمتراز 10 هزار کیلومتر در طول سال باشد، حتماً می بایست سالی یکبار روغن موتور و فیلتر روغن تعویض شوند.

در صورت خراب شدن خودرو، توصیه می شود لوازم ذیل را همراه داشته باشید:

 • ملحفه
 • جعبه كمك های اولیه
 • چراغ قوه
 • نقشه
 • مثلث خطر
 • روغن موتور و ضد یخ
 • سیم بكسل
 • شارژر موبایل

همواره اطمینان خاطر داشته باشید؛ چه برای تعویض روغن یا سرویس خودروی خود به نمایندگی های مجاز شرکت گلرنگ موتور فامیلی مراجعه نمایید، پرسنل فنی آموزش دیده آن نمایندگی خودروی شما را بابت آخرین بروز رسانی های سیستم های مرتبط، فرسایش قطعات و سایر بازدید های لازم بازرسی می نمایند. پس هیچگاه خودروی خود را به دستان افراد نامطمئن نسپارید.